![](http://1.bp.blogspot.com/_ewS1T8iVnL0/THZltieGdbI/AAAAAAAAE3o/s3rq9A4w3mI/s320/egkainia+douka+1.jpg)
Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκαν στις 13 Αυγούστου τα εγκαίνια της έκθεσης φωτογραφίας των δεκαετιών ‘50 ’60 και ‘70 που οργάνωσε ο Φιλοπροοδευτικός Σύλλογος Απανταχού Δουκιωτών «Ο Άγιος Νικόλαος».
Κύρια ενότητα της έκθεσης ήταν φωτογραφίες από σχολικές εκδηλώσεις τόσο του ιστορικού Γυμνασίου Δούκα όσο και του Δημοτικού σχολείου.
Επίσης η έκθεση περιελάμβανε άλλες τρεις ενότητες με θέματα: Θρησκευτικές και Κοινωνικές Εκδηλώσεις καθώς και Πρόσωπα - Φυσιογνωμίες του χωριού.
Την εκδήλωση άνοιξε ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ηλείας απευθύνοντας σύντομο χαιρετισμό.
Στη συνέχεια ο Πρόεδρος του Συλλόγου κ. Μιχόπουλος Νικόλαος αναφέρθηκε στην προσφορά των σχολείων του Δούκα στην ευρύτερη περιοχή του οροπεδίου της Φολόης.
![](http://2.bp.blogspot.com/_ewS1T8iVnL0/THZlvzVSs2I/AAAAAAAAE3w/O3zIGuts8zk/s400/egkainia+douka+2.jpg)
Ο φιλόλογος και Αντιπρόεδρος του Συνδέσμου Φιλολόγων Πύργου - Ολυμπίας κ. Κουρκούτας Γεώργιος μίλησε για την ιστορία του Δούκα και του οροπεδίου της Φολόης.
Ο κ. Παπαγεωργίου Σπύρος συνέχισε την εκδήλωση με την εισήγησή του με θέμα “Το Δούκα – Πέρασμα Μέσα στο Χρόνο”.
Τέλος, εδόθη ο λόγος σε παρευρισκόμενους μαθητές των σχολείων Δούκα που αναφέρθηκαν σε γεγονότα των «δύσκολων» τότε μαθητικών χρόνων.
Μεταξύ των ομιλητών ήταν ο Αιδεσιμότατος Καραμέρος Νικόλαος από τη Πέρσαινα, ο Μαρούντας Νικόλαος Αστυνομικός Διευθυντής Ηλείας από τις Μηλιές, ο Παπαδόπουλος Γιώργοςαπό τη Νεράιδα κ.α..
Συντονίστρια της εκδήλωσης ήταν η φιλόλογος και καταγόμενη από το Δούκα κ. Κανελλοπούλου Γεωργία.
Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Σεβασμιότατος Μητροπολίτης Ηλείας Γερμανός, οι Αιδεσιμότατοι Καραμέρος Νικόλαος, Γεωργίου Κωνσταντίνος και Δούζας Κωνσταντίνος,ο Νομάρχης Ηλείας κ. Καφύρας Χαράλαμπος, ο Αντινομάρχης κ. Μιχαλόπουλος Νικόλαος, οι Βουλευτές Ηλείας κ.κ. Κατρίνης Μιχαήλ και Τζαβάρας Κωνσταντίνος, ο Δήμαρχος και ο Αντιδήμαρχος Φολόης κ.κ. Μαρούντας Ιωάννης και Καρκούλιας Νικόλαος, ο Δήμαρχος Αρχαίας Ολυμπίας κ. Αηδόνης Γιώργος, ο πρόεδρος του Τ.Σ. του Δ.Δ. Αχλαδινής κ. Γεωργακόπουλος Κωνσταντίνος, ο Δημοτικός Σύμβουλος Αρχαίας Ολυμπίας κ. Φλέσσας Παναγιώτης, ο Πρόεδρος του Πολιτιστικού Συλλόγου Γουμεριωτών και Πρόεδρος του Ορειβατικού Συλλόγου Επτάλοφος κ. Αχιλλεόπουλος Παναγιώτης, ο Διευθυντής του περιοδικού «Φολόη» κ. Κυριακόπουλος Ανδρέας, ο καθηγητής του Γυμνασίου Δούκα κ. Λιακόπουλος Διαμαντής, ο εκδότης της εφημερίδας «Αυγή» κ. Καπογιάννης Ανδρέας, ο Πρόεδρος και ο Ταμίας του Πανηλειακού Συλλόγου Νέας Υόρκης κ.κ. Δημητρόπουλος Ηλίας και Σινόπουλος Νικόλαος, ο Επίτιμος Πρόεδρος της Πανηλειακής Ομοσπονδίας Αμερικής – Καναδά κ. Κουτρουμπής Κώστας και ο Πρόεδρος του Πανηλειακού Συλλόγου Αυστραλίας κ. Συλλαϊδής Θεόφιλος.
![](http://4.bp.blogspot.com/_ewS1T8iVnL0/THZmES_GsWI/AAAAAAAAE4A/nLNv6GO0kmI/s320/egkainia+douka+5.jpg)
Στην εκδήλωση επίσης παρευρέθηκαν πάρα πολλοί μαθητές του γυμνασίου Δούκα καταγόμενοι από τα χωριά Λάλα,Αγία Άννα, Αχλαδινή, Νεμούτα, Κούμανι, Μηλιές, Πέρσαινα και Νεράιδα που είχαν φοιτήσει στο γυμνάσιο του χωριού.
![](http://2.bp.blogspot.com/_ewS1T8iVnL0/THZly51uiyI/AAAAAAAAE34/YRFlxf1y8wI/s320/egkainia+douka+3.jpg)